“5 aşamalı satış tekniği geyiği” demeyin sakın!

Bazı sunumları seyredip iç geçirdiğiniz ve keşke ben de böyle sunumlar yapabilsem dediğiniz, bazılarında ise uykuya dalmamak için çok çaba sarf ettiğiniz oluyordur. Hepimizin olmuştur, ne kadar iyi sunum yaparsak yapalım, bir gün bir sunum ah keşke dedirtir bize.

İpek Aral Kişioğlu’nun ekteki linkte bulunan yazısını okuyup, verdiği linkteki videoyu seyredince bunları düşündüm hızlıca. http://www.kaynagiminsan.com/2012/01/09/dunyanin-en-buyuk-ceo-ve-liderlerinin-10-basit-sirri-carmine-gallo/

Gerçekten de etkileyici bir sunum yapabilmek ve bunu seyircinizin dikkati dağılmadan ama ne dediğinizi tam olarak kavrayabileceği basitlikte ve zamanda yapabilmek büyük beceri. Elbette tecrübe ile ilk sunumunuzdan çok daha ileri bir noktaya geliyorsunuz ama bu iş sadece tecrübe ile olmuyor. Aslında oldukça teknik bir konu. Kuralları var ve takip edilmesi gereken bazı adımlar var.

2000 yılında reklam ajansında çalışmaya başladığımda geçmiş tecrübelerimin en çok hangi alanda yeni sektörümde bana faydası olacağını düşünmeye başladım. İlk fark ettiğim P&G’de öğrendiğim satış tekniklerini her alanda kullanabileceğim olmuştu. İster fikir sunumu yapın ister yaratıcı bir işi sunmaya çalışın isterseniz de yeni bir müşteri kazanmaya çalışın. Günün sonunda hepsinin çatısında P&G’nin meşhur 5 aşamalı ikna edici satış tekniğini kullanmak her zaman işe yarar!

Ekteki videoyu seyrederken de işte bu aşamaların tek tek anlatıldığını gördüm.

Hızlıca tekrarlamak ve özetlemek gerekirse;

  1. Amacınızı belirtin; mutlaka neden orada olduğunuzu, amacınızı açıklayarak başlayın. Amacınız yeni bir ürün mü tanıtmak, yeni bir promosyondan mı bahsetmek, yeni prosedürleri anlatmak belki de ya da bir soruna çözümünüzü anlatmak. Bunu yaratıcı bir şekilde yapabiliyorsanız daha da etkileyici olacaktır kuşkusuz.
  2. Faydalardan bahsedin; ana faydaları ve ne yapacağınızı ana hatlarıyla açıklayın. Hem dinleyicinizin dikkatini kendi üzerinize alırsınız hem de sizi dinlediği süre boyunca beklentisini siz yönetmiş olursunuz. Müşteriniz için karlılık mıdır en can alıcı fayda ondan başlayın o zaman. Ya da rakiplerden nasıl farklılaşabileceği midir… onun için önemli olan ve sizin bu sunumunuz ile kazanacağı faydalar nedir bunları basit bir dille belirtin. Ve sunumun akışını verin, sizi dinlerken ne bekleyeceklerini bilirlerse sunumu siz çok daha kolay yönetirsiniz.
  3. Nasıl çalışacağını gösterin, anlatın; yeni bir promosyondan bahsediyorsanız adım adım nasıl çalıştığını anlatın mutlaka, yeni bir ürün ise demosunu yapmayı ihmal etmeyin, yaratıcı bir fikir ise sunumunuzu bir showa dönüştürün. Mohan Soysal hocamız dersleri bile bize bu yöntemle anlatırdı. Ben tabureyi masasının üzerine koyup üzerine çıktığı anı hala çok net ve heyecan içinde hatırlıyorum!
  4. Faydaları tekrar hatırlatın: muhteşem sunumunuz arasında müşterinizin dikkati yine de dağılacaktır, belki telefon gelecektir belki acıkacaktır belki de sadece odaklanamayacaktır. İşi şansa bırakmayın ve mutlaka sunumunuzun amacını yani ona faydasını bir kez daha hatırlatın. Kısa, basit ama unutulmaz olmalıdır. Son golü burada atıyorsunuz unutmayın! Karlılık ne kadar artacak? Turnover ne kadar düşecek? Kaç adet satış yapılacak? Ne kadar zamanda elinde olacak ki fuara yetişecek?
  5. Sonuç ve sonraki adımlar: asla odayı bir sonuca bağlamadan terk etmeyin! Sakın biz sizi ararız ile tatmin olmayın! Biz sizi ararız mı dediler, ne zaman diye sorun ve bir gün alın mutlaka. Alamadınız mı o zaman insiyatifi siz ele alın ve … şu tarihe kadar sizden haber alamamış olursak biz mutlaka sizi o tarihte arayalım ve bu sunum hakkındaki değerlendirmelerinizi isteyelim gibi bir sonraki adım yaratın kendinize. Tekrar temasa geçmeniz için bir nedeniniz olsun! Ama ne yapın edin mutlaka bir sonraki adım konusunda fikir birliğine varın, bir karar vermeye zorlayın.
  6. Dinlenin ve en iyisini umun ve bir sonraki sunuma hazırlanın!

Elbette başarılı sunumlar yapmak bu kadar kolay değil ama en azından bu 5 aşamayı izlerseniz daha etkili olacaklarını garanti edebilirim size. İnanın arkadaşlarınızı herhangi bir fikri kabul ettirmekte bile kullanabilirsiniz… Neden tatile özellikle oraya gitmek istediğinizle başlayın isterseniz! Ya da neden sizin istediğiniz restorana gitmelisiniz? Afiyet olsun, iyi eğlenceler!

 

Fotoğrafın hikayesi: Fotoğraf Norveç fyordlarında çekildi. Geyikler bölgeye özel Ren geyikleri. Büyüklükleri hakkında bir fikir vermiştir!

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: