elektrikler kesilince twitterda antisosyallik belirir…

Geçen cumartesi yaşanan elektrik kesintisinden ben de çok muzdarip oldum. Akşam yemeğe arkadaşlarım gelecekti ve yapılması gereken bir dünya hazırlık vardı. Üstelik kalan zamanda da halledilmesi gereken yazılar, emailler de bonus! Elektrik kesildiğinde aslında müzik dinleyip, kahvemi içip, kitap okumakla meşguldüm. Yani yaptıklarımı yapmaya devam etmek için prensipte elektriğe ihtiyacım yoktu. Ancak öncelikle kendimi elektriklerin uzun süre gelmemesi durumunda ne yapacağımı düşünürken buldum; yemekleri hazırlayamazdım, bir süre sonra çay bile içemezdim, daha uzun bir süre sonra da internete bile giremez olurdum çünkü bilgisayarın, telefonun, ipadin şarjı bitmiş olurdu. Dışarıda elektriği olan bir restoran bulmak gerekirdi.

O zaman hemen herkesin ne yaşamakta olduğunu öğrenmek istedim, en önemlisi elektriklerin durumu ile ilgili bilgi almak ihtiyacı ile twittera uzandım. Elbette birçok yorum vardı. Ancak tüm bu düşünceler ve bu süreç, bir şekilde elektriğin olmaması ile kendimi çaresiz ve yalnız hissettiğimi fark ettirdi. Üzerine de bugün Murat Bardakçı’nın Twitter yazısını okudum.

Twitter benim de hayatımda önemli bir yer tutuyor. Günümüz değişen medyasının bence en önemli ayağı ve artık benim için en birinci haber kaynağı. Gündemde ne var, gündemi kim yönetiyor, kaçırmamam gereken haberler, etkinlikler, yenilikler hepsi twitterda. Birçoklarının eleştirisine karşılık ben yeni medya düzenine ayak uydurulması ve yarattığı değişimin dikkatle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Murat Bardakçı’nın elektrik kesilmesiyle birlikte yağan twitler hakkındaki yorumlarını da biraz bu düşünceyle değerlendirmek istedim.

Yazıdaki en önemli tespit “tüm mesajların tek bir özelliği var; hiçbirinde mizah yok, tamamı zoraki, espri yapma hevesiyle ama takır tukur laflar”.  Twitlere şöyle bir göz atınca hak vermemek elde değil:

“elektrik sen bizim her şeyimizsin” “elektrik gelmezse nüfus artışı olacak” “elektrik gelinceye kadar beni özleyin” vb.

Ama biraz da nedenlerine bakalım. Elektrik günümüzde toplumsal hayatın merkezinde duruyor ve toplumsal hayatın sürdürülebilirliği için büyük önem taşıyor. Sosyal yaşantımızın devam edebilmesi için elektrik şart. Elektriğin olmadığı bir sosyal yaşantıyı düşünemiyoruz, ondan bir saat bile uzak kalmayı hayal edemiyoruz, kendimizi çaresiz hissediyoruz. Hatta belki olduğumuz yerden bile kıpırdamak istemiyoruz, her şey elektrik gelinceye kadar erteleniyor. Dolayısıyla elektrik kesildiğinde tüm sosyalliğimizi kaybediyor ve antisosyal bir tavır içine giriyoruz. Gelen twitlerde işte bu antisosyal davranışların bir dışa vurumu aslında.

İlkokul çağındaki çocukları düşünün; elektrikler kesildiğinde çocuklar birbirilerine vurmaya başlarlar. İşte o da tam böyle bir antisosyal davranıştır. Yani geçen Cumartesi elektrik kesintisi ile yağan twit yağmuru, twitlerin boşa kullanılması değil, aslında tam bir toplumsal dışavurumdur diyebiliriz.

Twitter güçlü bir mecra ve sosyal medya artık yakın takibe alınarak derin analiz edilmesi gereken bir düzen. Bu konudaki başka bir yaklaşım da Mehmet’den.

Keyifli sosyal medyalar hepinize!

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

One comment

  1. Geri bildirim: Twitter çok şeyi değiştirecek! « About ethnography, research & insight

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: