İNOVASYON DİYE YENİ BİR TERMİNOLOJİ İCAT ETTİN BAŞIMA!

 

Her yıl yeni bir terminoloji giriyor hayatımıza. Son yılların en gözdesi İNOVASYON! İnovasyon guruları inovasyonun ne olduğunu, neden gerekli olduğunu, şirketlerimizde nasıl uygulayabileceğimizi, uygularsak nasıl sonuçlara ulaşabileceğimizi anlatmak üzere kitaplar yazıyorlar, konferanslar düzenliyorlar, eğitimler veriyorlar. Şirketler de organizasyonlarında inovasyon için departmanlar kuruyor, müdürler atıyorlar.

Türkçeye yenilikçilik olarak çevrilmeye çalışılsa da belki de daha havalı bulunduğundan inovasyon olarak yerleşen bu yeni kavram gerçekten ne kadar anlaşılıyor, ya da söylendiği kadar yeni bir şey mi soruları takıldı bu defa da aklıma. Hemen çiziktirdim ben de.

Gurulara göre inovasyonu üç alanda gerçekleştirmek mümkün;

  • Verimlilik (efficiency); aynı şeyi daha hızlı veya daha ucuza yapabilmek,
  • Sürdürülebilirlik (sustaining); mevcut çözümleri geliştirmek,
  • Yıkıcılık (disruptive); karışık çözümleri basit, uygulanabilir ve ulaşılabilir çözümlere çevirmek.

Bu açıdan bakınca inovasyonun özünde yeni bir bakış açısı getirmek ve yeni bir uygulama geliştirmek olduğunu görmek mümkün. Peki biz bugüne kadar yenilik yapmıyor muyduk? Ne değişti birdenbire? Hemen bir iki örnek geliyor aklıma. Bu örnekleri düşündükçe de inovasyon nedir soruları cevap bulmaya başlıyor. Buyurun birlikte ilerleyelim;

İstikbal markası hayatımıza çekyatı kazandırdı, uzun yıllar da çekyat markası olarak anıldı. Hala eminim pek çoğunuzun evinde veya annenizin evinde bir tane vardır. Peki zamanında bu mobilya sektöründe bir inovasyon değil miydi?

Migros, basit bir fikir olan ama her geçen gün hemen hemen tüm tanıdıklarımın evinde bir tanesinin mutfaklarda çoktan yerini almış olduğunu öğrendiğim nar sıkacağını rafına koymakla yenilik yapmadı mı? Bu nar sıkacakları Migrostan başka bir yerde yok bildiğim kadarıyla hala. (benzerlerinden kaçınınız!)

Dükkan önceleri sadece bir kasap iken, kasabın içinde bir steakhouse olabileceği kavramını hayatımıza yerleştirmedi mi? Armutlu’da kimsenin aklına gelmeyecek bir lokasyonda üstelik, BMWlerin Mercedeslerin önünde sıra sıra dizileceği bir restoran olmadı mı bu kasap? Emre Mermer bu fikirle yola çıkarken ben bir inovasyon yapayım diye düşünmemişti. Hatta bunun ne kadar büyük bir inovasyon fikri olduğu daha sonrasında aldığı ödüllerle tescillendi.

Şimdi ben inovasyonun olmazsa olmazlarından bahsetmek istemiyorum. Ama üç örnekten de çıkarımlarım var ve bunlarla inovasyonun aslında yeni ama klişe bir terminoloji olmaktan çıkmasını sağlamak istiyorum.

Migros her anlamda yeniliklere açık bir firma ve onlarla yakın çalıştıkça bunun nasıl içlerine nüfuz ettiğini de görebiliyorsunuz. Nar sıkacağı fikri de tamamen bu yenilikçi bakış açısının sonucu zaten. Hikayeyi bizzat fikri üreten Migros’taki bir müdürden dinledim. İşini zaten seven, keyifle sorumluluklarını yerine getiren ama bununla da yetinmeyip sürekli başka ne yapabilirim, ne gibi fırsatlar var sorgulayan bakış açısı, Çin’de gerçekleştirdiği bir ziyarette bu fikri geliştirmesine neden olmuş. Gelmiş fikrinin peşine düşmüş, nasıl üretilebileceğine dair olasılıkları kovalamış ve bingo! Beklentilerinin çok üzerinde satışlar ortada.

Birinci çıkarım: İnovasyon bir bakış açısıdır. Bir yaşam tarzıdır. Sürekli yeni olasılıklara odaklanmak ve onları bulunca mutlu olabilmektir. Bir süreç, bir yolculuktur.

Emre, kasaptan steakhouse yaratmak fikrini bir gün içinde başarmadı. Bu uzun bir süreçti ve aşama aşama ilerledi. Önüne engeller de çıktı, bu fikre saçma diyenler de. Kasabın içinde et yenmez diyenler de oldu. Yılmadı. Ama bugün gelinen noktaya baktığınızda artık et konusunda uzman olduğunu söyleyen hemen hemen her markanın bir kasap ve steakhouse uygulaması var.

İkinci çıkarım: İnovasyon bir inanç sistemidir. Her inanç sistemi gibi o da sizden sabırlı olmanızı ve kararlı olmanızı ister, bağlılığınızı talep eder.

İstikbal’in çekyatı hayatımıza kattığı dönemlerde hele hiçbirimizin inovasyon kelimesinden bile haberimiz yoktu! Boydaklar bugüne kadar gördüğüm en vizyoner gruplardan biri. Memduh Bey, nasıl bir ürün geliştirmeleri gerektiği ve bu ürünün kim tarafından nasıl kullanılacağı konusunda sürekli düşünen bir kişilik. Biz kendileriyle yeni bir yatak fikri sayesinde tanışmıştık. Memduh Bey’in sorusu çok anlamlıydı; Biz bunu teknolojik olarak üretebiliyoruz. Sektörde bu bir yenilik olacak, o kesin. Ama asıl soru bu yatağı ürettiğimizde kim alacak ve neden kullanacak? Yaptığımız çalışma sonucunda üretilecek yatağın hangi ihtiyacı karşılayacağını ve kimlere nasıl bir iletişim ile pazarlanması gerektiğini cevapladık. Buyurun size baştan aşağı bir inovasyon hikayesi! Yeni bir teknoloji ile yeni bir ürün ve nasıl olsa mağazaya koyarız satar yaklaşımından uzak, tüketici ihtiyacına odaklı bir yaklaşım.

Üçüncü çıkarım: İnovasyon tasarımcı düşüncedir. Merkezinde insan olan, ihtiyaçlara odaklı bir düşünce yapısıdır. Yaratıcı düşünceyi her alana taşıyabilmektir.

Diyeceğim şu ki, inovasyonu bir klişe olmaktan kurtaralım. İnovasyonu litaratüre girmiş olan yeni bir terminoloji, ezberlenmesi gereken bir yaklaşım olmaktan da kurtaralım. İnovasyonu bir bakış açısı olarak benimseyelim. Zaten inovasyon ancak bu haliyle faydalı olabilecek ve hayata geçebilecektir. Yoksa inovasyon ekibi kurup başına bir müdür getirmekle inovatif bir şirket olunmaz. Bu her metrekarenizde ve tüm çalışanlarınızca benimsendiği ve teşvik edildiği sürece gerçek olur. Tüketiciniz, müşteriniz merkezde olduğu, onların ihtiyaçlarına odaklandığınızda başarılabilir. Fırsatlar deneyimlerin geliştirilmesinin hedeflenmesi ile fark edilir. İnanın, vaz geçmeyin ve sahip çıkın. Hepinize yenilikler dolu günler!

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: