Senin potansiyelin kaç santim?

Potansiyel diyince aklınıza ne geliyor? Nedir potansiyel? Bu yazının devamını okumadan önce bir iki saniye siz düşünün, kendi cevabınız ne olurdu, sizin için potansiyel ne demektir?

Bugünlerde bir projemiz için görüşmecilerimize bu soruyu soruyoruz. Açıkçası aldığım cevaplar beni de düşünmeye sevk etti. Hazır 2012’yi geride bırakmış, onunla hesaplaşmalarımızı yapar, 2013’ten beklentilerimizi şekillendirirken bu konunun bloga da tekrar enerji kazandırmak için doğru bir konu olacağını düşündüm.

Biraz daha fikir vermesi ve sizi de biraz daha meraklandırmak niyetiyle, görüşmecilerimizin işlerinde belirli bir başarıya ulaşmış, saygın iş adamları ve kadınları olduğunu belirtmeliyim. Geldikleri noktaya ulaşabilmek için sıfırdan başlamış ve buraya varabilmek için de çok çalışmış olan profiller. Yaptığımız sohbetlerde onları başarıya taşıyan en önemli faktörü, onları tetikleyen olayları, hayallerini ve korkularını konuştuk. Sorularımızdan biri de potansiyelin onlar için anlamını bulmak idi.

Elbette yeni işler, yeni müşteriler, yeni fırsatlar da demek potansiyel.  Önceliklerimize göre hangisi olacağını seçebiliriz. Potansiyelin sözlük anlamına bakacak olursak; Varlığı, gücü ortaya çıkmamış olan, gizil güç karşımıza çıkıyor. Var aslında ama henüz farkında değiliz yani. Aldığımız cevaplar arasında kişinin kendi potansiyelidir cevapları da geldi. Neler yapabileceğiniz, nerelere ulaşabileceğiniz, kendi potansiyeliniz. Başarılı olabilmek için de öncelikle kendi sınırlarınızı, potansiyelinizi bilmeniz gerekir.

Buraya kadar çok klişe oldu biliyorum. Ama gelen bir cevap vardı ki bence düşünmeye değerdi. “Potansiyel, sizin kendinize ne hedef koyduğunuzdur. Kendinizi nereye konumlarsanız, nereye kadar ulaşacağınızı düşünürseniz, işte potansiyeliniz de o kadardır. O kadar da kalırsınız.”

Boş yere demezler “the sky is the limit”, “gökyüzü limitinizdir” diye. Neye ulaşmayı hedeflerseniz ona ulaşabilirsiniz. Büyük düşünün!

Görüşmecilerimden bir anekdotu sizinle paylaşmak isterim. İşini ilk kurduğu yıllarda babası ile sohbet eder işadamımız. Babası sorar aylık cirosu nedir diye ve işadamımızın gururla sunduğu cevapla memnun olmaz. Der ki, “sen kendi potansiyelini bilmiyorsun demek ki. Bu ciroyu bir ayda değil, bir günde yapmalısın. Yaparım dersen yaparsın.” İşadamımız bu hedefi ilk anda çok inanılmaz bulsa da iki yıl gibi kısa bir sürede de bu hedefine ulaşır.

Siz nereye kadar gidebileceğinizi düşünürseniz işte yolculuğunuz da oraya kadardır, yol orada biter.

Bunu sadece ben değil, pek çok alanda başarılı olmuş insanlar söylüyor. Ama sadece hedeflemekle kalmıyorlar, elbette çok çalışmak, çok çalışmak ve çok çalışmak gerekiyor.

Sizin 2013 planlarınız nereye kadar? Kendinizi neler ile sınırladığınızın farkında mısınız? O zaman biraz düşünün, sınırları önce tanımlayın sonra kaldırın ve 2013 potansiyelinizi keşfettiğiniz yılınız olsun.

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

One comment

  1. Geri bildirim: BİR LİDERİN AĞZINDAN ÇIKMAMASI GEREKEN 10 CÜMLE | Farkındalıklar, fark ettirenler, fark yaratanlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: