AYAK İZİNİZDEKİ RESİMİN FARKINDA MISINIZ?

Bu dünyadan gitme vaktiniz geldiğinizde, hala bu dünyada kalanlar hakkınızda neler söyleyecekler arkanızdan? Sizi en çok hangi özelliklerinizle anacaklar? En pozitif ve en negatif yönünüz nedir?

Dün, aniden bastıran ve hızla gelişen hastalığının tedavisine bir türlü cevap vermeyenGörsel sevgili ev arkadaşım Bücür’ü son uykusuna teslim ettik. Sabah bana günaydınını eksik etmeyen, eve her geldiğimde önce onu sevip okşamadan bir şey yapmama asla izin vermeyen sevgili Bücür’e ait elbette pek çok anım var. Ama Bücür’ü nasıl bilirdiniz diye sorsanız, sevecen, sevgi isteyen, iletişim kuran ve kurulmasını isteyen, bir kedi için oldukça terbiyeli ve uslu idi derdim. Evin her köşesinde patisinin izi var; ama görünür ama görünmez. Onu özleyeceğim kuşkusuz ama zaman her şeyi daha kolay ve katlanılabilir kılıyor.

Hayatımıza giren her şeyi bir şekilde iyi kötü anıyoruz. Hayatımıza dokunan herkes de bir şekilde iz bırakıyor, bir anlam katıyor. Günlük yaşam paylaşımlarınızı biraz daha bilinçli bir tercihte yapıyor, yakın çevrenizde kimler olacağını seçme özgürlüğünü elinizde tutuyorsunuzdur çoğunlukla. Oysa günlük hayatımızı paylaştığınız dostlarınız kadar, eğer çalışıyorsanız aslında günün büyük bir kısmını birlikte geçirdiğiniz iş arkadaşlarınız, patronunuz, müşterileriniz de hayatınızda önemli izler bırakıyor. Ne yazık ki bu alandaki seçim özgürlüğünüz daha sınırlı. Ancak siz kariyerinizde ilerlemek, daha yüksek bir pozisyonda yer almak ve hatta kendi işinizin sahibi olarak patron olmak niyetindeyseniz, kimlerle olduğunuz değil onlardan ne kadar verim aldığınız ve hedeflenen verimi alamadığınızda ne yaptığınız biraz daha önemli hala geliyor kaçınılmaz olarak. Lider olacaksanız, seçimleriniz kadar elinizdekilerden ne sonuç çıkartacağınız da önem kazanıyor.

Görsel

 

Bir lider olmak beraberinde farklı sorumluluklar da getiriyor. Lider olmak başarılı olmak kadar başkalarının içindeki başarıyı da dışarıya çıkartabilmek ve onları da başarılı olmaya taşıyabilmektir. Başarıya ulaşılması için gerekli ortamı hazırlayabilmek, ihtiyaç duyulan eksikleri tamamlayabilmektir. Lider olabilmek vizyoner olmak demektir. Geleceği öngörebilmek, onu hazırlayan bugünün içinde gizli nedenleri kavrayabilmek demektir. Lider olmak örnek olabilmek, ilham verebilmek demektir.

 

Bunu yaparken pek çok farklı kimlikte veya duruşta olmayı tercih edebilirsiniz;

  • Otokratik bir lider olur, gideceğiniz yere yalnız varabilirsiniz.
  • Bürokratik bir lider olur, varılması gereken yere koyduğunuz kuralları hiç değiştirmeden, yeniliklere girişmeden dosdoğru varabilirsiniz.
  • Karizmatik bir lider olur, herkese iyi hissettirir, kendinize hayran bırakır ama varacağınız yere varamayabilirsiniz.
  • Demokratik bir lider olur, herkesi yanınıza almaya çalışırken uzun süre yerinizde sayabilirsiniz.

Bazen sevilebilir, bazen nefret edilirsiniz ama liderseniz bir şekilde bir etki yaratırsınız. Varmak istediğiniz hedefinize giden yolda attığınız her adımda birilerinin hayatına dokunur, iz bırakırsınız. Önemli olan nasıl bir iz bırakmayı tercih ettiğiniz. Sizi adımlarınızdan takip edeceklerin bıraktığınız izlere bakacağını ve sizi onlarla hatırlayacağını unutmayın. Geride nasıl bir resim bırakmak istiyorsanız, her adımınızın o resmi yavaş yavaş oluşturacağını düşünerek, adımlarınızı bunun bilincinde olarak atın.

İşte sevgili Bücür, geride bıraktığın hayatımdaki ve evimdeki pati izleGörselrin bak beni nerelere götürdü. Hayatımda patilerinin bıraktığı izler harika bir resim çizdi. Benim içindeki sevgiyi daha da büyüttüğün ve buna fırsat tanıdığın için çok mutluyum. Sen mutlu uyu, pembe pati…..

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

One comment

  1. Tatlı pembe pati.. Huzur içinde uyu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: