BİR LİDERİN AĞZINDAN ÇIKMAMASI GEREKEN 10 CÜMLE

Gerçekleştirdiğimiz bazı projeler sadece o konuyla ilgili içgörü elde etmemizi sağlamıyor, sıklıkla beni hedeflerimiz, ulaşmak istediklerimiz ve bu doğrultuda izlememiz gereken yollar konusunda da düşündürüyor. Yakın zamanda diğer yazımda da bahsettiğim gibi, birkaç başarılı işadamı ile birebir görüşme ve keyifli sohbetler gerçekleştirme fırsatım oldu. Bu görüşmeler bir değil, daha fazla yazı çıkartacağa benziyor anlayacağınız.

Konu elbette liderlik ve başarıya giden yolda sizin hangi tutum ve davranışlarda olmanız gerektiği…

Görüşmeleri ve kendi tecrübelerimi de şöyle bir toparladığım zaman bir liderin aklından geçmemesi ve ağzından çıkmaması gerekenler listesini yaratmam çok zor olmadı. Ben liderlik ve basarıdüşünürken bile eğlendim. Hem düşünelim hem gülümseyelim…

 1. İMKANSIZ! Bir lider asla imkansız diye bir şeyin varlığını kabul etmemeli. Liderseniz hedefleri belirleyecek olan ve o hedeflere ulaşmanızı sağlayacak olan ekibi etkileyecek olan sizsiniz. Yani siz ne düşünürseniz, neyi hedeflerseniz, sizin tekneniz oraya gidecek. İmkansız yoktur, imkanlı yapmanın yolları vardır. Potansiyel-sizsiniz.
 2. HERŞEY KONTROLÜMDE! Bu her an sizin için bir yanılgı olabilir. Her şeyi kontrol etmek mi istiyorsunuz, her şeyin kontrolünüz altında olmasını mı istiyorsunuz, yoksa sadece doğruluğunu mu kontrol etmek istiyorsunuz? Eğer her şey sizin kontrol edebildiğiniz kadar olacak ise nasıl büyümeyi düşünüyorsunuz? Elbette ortaya koyulan işlerin doğru bir şekilde gerçekleştirildiğini kontrol etmelisiniz ama her ince detayı siz kontrol edecek olursanız, sadece sizin yetebildiğiniz kadar büyürsünüz unutmayın.
 3. SADECE BENİM DEDİĞİM DOĞRUDUR! Lider, hele ki işin yaratıcı ve kurucu sahibi ise elbette pek çok şeyi herkesten daha iyi biliyordur, bilmek zorundadır. Ancak akıl akıldan üstündür ve hepsini bir araya getirip süzebilen akıl hepsinden de üstündür. Egonuz sizi daha yüksek hedefler koymanız için teşvik eder ama bu hedeflere giderken yanlışlara kapılmanıza da neden olabilir. Sizin gördükleriniz ve bildiklerinizin ötesinde bir takım gerçeklerin olabileceği olasılığını da dikkate alın her zaman. Açık fikirli olun, yeniliklere kendinizi kapatmayın.
 4. KİMSE BENİM KADAR İYİ YAPAMAZ! Eğer siz öğretmezseniz, siz göstermezseniz evet kimse sizin kadar yapamaz. Öğretmek ise emek ve zaman gerektirir. Önce doğru insanı seçmeli, sonra da ona emek vermelisiniz. Unutmayın, büyüme yolunda yetiştirdiğiniz elemanlarınız kadar iyi olabilirsiniz.
 5. HEMEN OLMALI, YOKSA OLMAMALI! Girişimler ve liderler sabrı önemli bir değer olarak benimsemeli ama yeteri kadar tolare etmeli. Hedefler uzun vadelidir ve o yol kolay değildir. Kolay olsaydı herkes ulaşabilirdi. Sabrıla ilerleyin, uzun soluklu bir yolculuk çıktığınız.
 6. GEÇMİŞTE OLANLAR ÖNEMLİDİR! Geçmişten ders almak önemlidir, geçmişle yaşamak değil. Lider olayları anında değerlendirmeli ve hızlı karar almalıdır. Geçmiş bize pek çok şey öğretir ama başarıya ulaştıracak olan asıl şey gelecektedir.  Geleceğe odaklanan, vizyoner liderler negatif değil, pozitif değerlerle ilerlemelidir.
 7. OLAN OLMUŞTUR HASARLAR BENİ İLGİLENDİRMEZ! Adalet ve hakkaniyet ana değerlerimizdendir. Vicdan önemlidir. Aldığınız kararlar ve seçtiğiniz tutum gece yattığınızda zihninizi kurcalamamalı ve vicdanınız sizi tatlı bir uykuya dalmaya izin vermelidir.
 8. ONLARIN ASIL GÖREVİ BENİ DİNLEMEK VE İZLEMEK! Tüm ilişkiler iki taraflıdır. Siz verdiğiniz kadar alırsınız. Ancak hedefleriniz büyük ise o büyüklük algısını da yaratmalısınız. Lider ilham verici olmalı ve bu duruşuyla da daha büyük kitleleri etkileyip, peşinden sürüklemelidir. İlham mutlaka büyük şeylerle gelmek zorunda değildir, kısa sohbetler, hayatınızdan anekdotlar bile ilham kaynağıdır.
 9. BUGÜN İSTEMİYORUM, YARINA BAKALIM! Lider, liderliği eline aldığı gün keyfiyetini geçmişinde bırakmış demektir. Her gün, her an hedeflerine biraz daha yaklaşması gereken andır veya her an kaybı olabilir. Liderlik disiplin gerektirir. Keyif tanımlarınızı belki de değiştirmeniz gerekecektir.
 10. HERKESİ MUTLU ETMEM LAZIM! Hayır! Liderin ana hedefi herkesi mutlu etmek değildir, başarılı kılmaktır. Hedef başarı nasıl tanımlandıysa ona ulaşılmasını sağlamaktır. Lider hem kendisi başarılı olmalı, hem ekibini başarılı kılmalı, hem de ekibinin başarıya ulaşması için gereken ortamı hazırlamalıdır. Başarı kolay olmamasından kaynaklı zaman zaman zorlukları, mutsuzlukları da beraberinde taşır. Herkesi mutlu etmeyi değil, herkesin başarılı olmasını hedeflemelisiniz.

Peki siz bir lider olarak ne kadarını başarabiliyorsunuz?liderlik

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

One comment

 1. Eline sağlık. Son madde öyle bir bağlanmış ki düşünüp yazmadan edemedim. Başarı eşit ‘değildir’ mutluluk, ama tabi bu başka bir yazının konusu. Welcome back, keep it up! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: