Hiçbir yer gibi değil ama her yerden biraz!

Mekan, tarih, kültürel öğeler ve farklılıklar ve bunların getirdiği farkındalıklar. Biraz bunlara değineceğim, Bilbao üzerinden. Tahminim bu seyahat üzerinden birkaç farklı yazı çıkacak ortaya. Aslına bakarsanız sayfalar çıkar öylesine enteresan bir yer…

Bayramda gitmek istediğim yer için bazı kriterler belirlemiştim; çok popüler bir yer olmasın, keşfedilecek pek çok şey olsun, hem tarih hem doğa olsun, hem şehir hem deniz olsun, ama en önemlisi gustosu olan bir yer olsun. Evet imkansız gibi geliyor kulağa değil mi, oysa ne istediğinizi bilirseniz ona göre de sonuca ulaşabiliyorsunuz. İspanya’nın Bask bölgesi işte tam böyle bir yer.

bask haritaBask Bölgesi için bulduğum en uygun tanım ile başlayayım; hem hiçbir yere benzemiyor, hem de her yerden biraz! Bu nasıl tanım diyeceksiniz ama gerçekten öyle. İspanya değil ama evet İspanya’dasınız ama sanki uzak bir kopyasında gibisiniz. Ya da adeta İspanya buradan esinlenmiş gibi. Yer yer Fransız etkisini görüyorsunuz, o da sanki kapı komşusu durumundan kaynaklanıyor gibi. Kuzeyde olduğunuzu kesinlikle hissediyorsunuz, ortalıkta bir sessizlik ve sakinlik hakim. Kuzeyin arkada kesin bir şeyler oluyor ama biz görmüyoruz durağanlığını hissediyorsunuz. Portekiz’de hissettiğim hüznü burada da hissettim ve acaba okyanus mu insanları böyle yapıyor, onları alıp gitmesi ve bir daha getirmemesi nedeniyle diye düşünmeden edemedim. Öte yandan enteresan bir komünist ülke hissiyatını engelleyemiyorsunuz. Onun da sanayi bölgesi olmasından kaynaklandığı düşüncesindeyim; demir en kuvvetli oldukları alan. Yeni yeni turizme ve dışarıya kapılarını açan bir yer olduğu için hepsinden biraz olması belki de bizim gittiğimiz yerleri illaki bir yerlere benzetme ihtiyacımızdan da kaynaklanıyor olabilir. Nitekim sokaklarda gezerken Goncafem ile sürekli burası şuraya benziyor, yok burası da buraya diye konuşmaktan kendimizi alamadık. Eh zorlayınca her yer bir yere biraz da benzemiyor mu zaten? Ama kesinlikle kendine özgü bir yer. Ben gittiğim yerleri birkaç kere ziyaret etmektense dünyayı keşfetmeye devam etmek isteyen bir insan olmama rağmen THY’nin Bilbao’ya promosyon biletlerini takip edip bir kez daha gitmeyi kesinlikle kafama koydum bile!

IMG_7397

Bask özerk bir bölge, kendi meclisleri var, başkent Vitoria. Baskça konuşuyorlar ve bu dilin İspanyolca ile alakası yok; Baskça 0 ise İspanyolca 8 diyebiliriz, o kadar uzaklar. Zaten Baskların ve Baskçanın kökeni de oldukça muammalı. Şaşırtıcı bir şekilde Gürcistan’dan göçtüklerine dair bir inanış var ve bu nedenle Baskları tanıyan tek yer Gürcistan! Diyorum şahsına münhasır bir yer diye. Bu nedenle kültürleri de bambaşka.
Gastronomi konusunda gelişmiş bir bölge ve aslında mutfaklarını keşfetmek amaçlı turizm hayli yaygın (bakınız ben! Bu konuya ayrı bir yazı ile değineceğim.) Sadece deniz ürünleri değil, et konusunda da oldukça iddialılar. Pintxos ise tapasın başka bir vücuda bürünmüş, kanımca çok daha sağlıklı ve lezzetli bir versiyonu. Sen Sabastian’da Michelin yıldızlı restoranlar kadar, ayaküstü 2Euroya pintxos atıştırabileceğiniz barlar da var.

Ancak bölge kesinlikle zengin bir bölge, İspanya’nın en zengin bölgesi ve belirli bir miktar para harcamayı göze alanlara göre bir yer. Ucuz tatil isterseniz alternatiflerini deneyin IMG_6564derim. Bu zenginliği günlük hayatta görmek mümkün; adım başı park var ve parklardaki heykeller ünlü heykeltıraşlara ait; Guernica’da ki parkta Henry Moore eserine rastladığınızda yanına uzanıp seyretmekten kendinizi alamıyorsunuz!

IMG_6673

 

 

Ya da Rioja bölgesindeki bağlarının ortasına otel yaptırmak için Frank Ghery’e sipariş veren Marques de Riscal’i ziyaret edip şaraplarını tadarken mimarinin keyfine varabiliyorsunuz! Neredeyse her ailenin bir köpeğinin olması ve bu köpeklerin bizim kocabaşlar değil de özel cinsler olması da ailenin gelir seviyesi ve kültürel altyapıları konusunda size ipuçları veriyor. Döndükten sonra gördüğüm her köpeğin resmini çekmiş olsaydım önemli bir koleksiyonun sahibi olurdum diye düşünüp hayıflandım!

İklim ise okyanus iklimi. Yine İspanya’ya gidiyorum düşüncesine sakın kapılmayın, ıslak bir iklim hakim, sık yağmurlar ama ılımlı bir hava var. Ben hiç şikayetçi olmadım sıcak sevmeyen bir insan IMG_7300blogolarak ama gündüzleri 26 dereceye çıkabilen hava geceleri 19 dereceye kadar iniyor. Yanınızda yağmurluk, şemsiye mutlaka olmalı, soğuk sevmeyen bir tipseniz de mutlaka tedarikli gitmelisiniz. Buna rağmen muhteşem kumsallarında güneşlenebiliyor ve sıcaktan bunalıp dalgalarla oynaşabiliyorsunuz. Yüzmeyi hayal etmeyin, okyanus dalgalarıyla dalga sörfü yapmak niyetiniz yoksa ancak oynaşırsınız!

Dikkati çeken önemli bir nokta ise; gerçekten çok medeniler. Avrupa, Amerika solda sıfır. Buna yakın bir tutumu san sebastianİskandinavya’da gözlemlemiştim. Aynı sessizlik ve sakinlik orada da hakimdi. Yani İspanya’ya gidiyoruz, herkes güler eğlenir, gürültü patırtı hakimdir düşüncesine sakın ola kapılmayın. Adamlar rahatsız edici boyutta sakinler. Medeniyetin getirdiği bir şey bu sakinlik sanırım.

Enteresan gözlemlerimden biri bunu destekliyordu; sıklıkla bir bar veya cafe de servis veren tek kişi var. Tek bir eleman sırayı karıştırmadan sipariş alabiliyor, servis yapıyor ve ortalığı toparlıyor. Kimse bağırmıyor, sırası için yüksek sesle bakar mısınız demiyor, ortalık karışmıyor. Yapmanız gereken tek şey barda iseniz tezgaha yanaşmanız ve servis elemanı ile göz teması yakalamanız. Sonrası zaten kendiliğinden akıyor. Şaşırtıcı! Ve açıkçası utandırıcı de bir durum. Maalesef memleketimizdeki tezgah önündeki kavgalar gözümün önüne geliyor….

Medeniyetin bir uzantısı olarak düşünmek istediğim diğer konu ise şehirlerin içinde bir tek benzin istasyonunun olmaması. Pratik anlamda zorluklara neden olsa da insan hayatına verilen önem açısından etkileyici.

Aileler ortalama 5 kişi, anne-baba ve en az 3 çocuk. Nüfuslarını arttırmaya niyetli bir bölge sanırım! Çocuklu aileler kadar yaşlıların da rahatça yaşayabileceği bir ortam var. Ancak bu çocuk sahipliğinin altında yatan bir diğer nedeninin de Katolik inançları olduğunu düşünüyorum. Öte IMG_6657yandan Franco’nun ölümünden sonra çok muhafakazar olan tutum kendini daha birleştirici ve açık bir yapıya bırakmış. Bu nedenle alkol ve drug tüketimi, kürtaj ve hatta cinsel kimlik konularında keşif ve değişim sürecinde olduklarını görmek de mümkün.

Daha çok fazla şey söylemek mümkün bölge hakkında. Sonraki yazılara kısmet artık. Ama farklı yerler ve kültürler tanımaya meraklı iseniz yapılacaklar, görülecekler listenize almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gitmeden önce ön araştırmamı yapmış olmamın çok faydasını görmekle beraber orada deneyimlediklerim geldikten sonra da pek çok şeyi araştırmaya itti beni. Araştırdıkça da dönüp yaşadıklarımı tekrar değerlendirdim. Kültürel farklılıklar ve aslında bu farklılıklardan öğrenebileceklerimiz konusunda beni düşündürdü bu seyahat. Ve aslına bakarsanız bu farkındalıkla yapacağınız seyahatlerin zevkinin bambaşka olacağını da söylemeden edemeyeceğim. Siz siz olun biraz ön çalışma ve biraz çocuksu bir merakla gidin seyahatinize.

IMG_7347

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: