Ne kadar çok bakarsan, o kadar az görürsün!

Now You See Me

Yaptığım iş nedeniyle önüme gelen her şeyi, bana yöneltilen her soruyu neden ve nasıl diye sorgulamam gerekiyor. Çoğu zaman kendi akıl yürütmem, geçmiş tecrübelerim yeterli olmuyor, araştırma yapmam, bulabildiğim pek çok kaynaktan da sorgulamam gerekiyor. Eee neden bunu anlatıyorum değil mi? Çünkü bu kadar sorgulamanın arasında bazen de kafa boşaltmaya ihtiyaç duyuyor insan. İçindekiler arada bir sakinleşmeli ki beyin tekrar aynı randımanda çalışmaya başlayabilsin. İşte bu nedenle bazen Now You See Me gibi filmleri seyretmeye ihtiyacım var!

Bir Pazar akşamı, yoğun geçeceğini bildiğiniz bir pazartesiye başlamadan önce arkanıza yaslanıp, hiçbir şey düşünmeden 2 saat geçirmek istiyorsanız hiç düşünmeden filmi bulup seyredebilirsiniz. Yüzünüzde bir gülümseme bırakacak film emin olun ondan daha ötesine de geçmeyecektir. Sinematografik açıdan gayet doyurucu olan film zaten başarısı pek çok film ile önceden ispat edilmiş olan oyuncu kadrosuyla da sizi üzmeyecek. Tempolu akışı içinde senaryodaki kaçırdığınız pek çok çok saçmalığı da ancak sonradan üzerinde düşünme zahmetine katlanırsanız fark edeceksiniz. O bile keyfinizi kaçırmaya yeterli olmayacak.

İlk girişte size yeni bir Ocean Eleven hissi verse de senaryosunun zayıflığı bu histen çok çabuk uzaklaşmanıza neden olacak. Ancak her şeye rağmen devamı çekilmesi kesin olan filmin ikincisini de 2 saatlik hayata keyifli bir ara verme ihtiyacında seyredeceğime hiç kuşkum yok.

Öte yandan filmde bahsetmeden geçemeyeceğim iki oyuncu var: Mark Ruffalo ve Jesse Eisenberg.

Mark Ruffalo’yu çok parlak olmayan ama oyunculuğu rahatsız da etmeyen bir aktör olarak tanımlarım. Bu filmde önemli bir rolde ve film boyunca aslında filmin sürprizini korumasında önemli bir rolü var.

vincent donofriomark ruffalo

Tadınızı kaçırmamak adına detay vermeyeceğim ama filmi seyrederken biraz zayıf mı kalmış oyunculuklar derken sonradan bu kadar zayıf bir senaryoda yazık mı olmuş demeden de alamadım kendimi. Ancak Mark Ruffalo’nun oynadığı karakter Law & Order: Criminal Intent’deki detektiften kopyalanmış gibi geldi bana. Hatta o kadar her şey aynı idi ki film boyunca Mark Ruffalo’nun aslında dizideki Vincent D’Onofrio olduğunu söyleyip durdum! (Rezalet! ama fotoğraflardaki benzerlik şaşırtıcı itiraf edin)

Jesse Eisenberg ilk kez, pek çoğunuz gibi büyük ihtimalle, Social Network’deki Mark Zuckerberg rolü ile dikkatimi çekmişti. O zaman da iyi bir oyunculuk çıkarttığını düşünmüştüm, bu filmde de hiç fena olmadığına inanıyorum. Büyümüş, biraz daha olgunlaşmış, tipi bile biraz daha yerleşmiş. Ancak bu karakterin de kibirli, başarılı ve sürekli takdir görmek isteyen bir karakter olması dilerim Jesse Eisenberg’in kaderine yazılan bir prototip olmaz. Yine de başka filmlerini izleme isteği uyandırdı bende.

jesse-eisenberg-now-you-see-me-slice

Şimdi gelelim yazının başlığının tüm bunlarla ilgisine. Film boyunca illüzyon için söylense de hayata dair çok önemli olduğunu düşündüğüm cümleyi tekrarlıyorlardı: “the closer you think you are, the less you’ll actually see.” Ne kadar yakınlaşırsan o kadar az şey görürsün diye çevirebileceğim bu cümlenin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Ne kadar içine girer ve içinde kaybolursan o kadar az farkına varırsın. Hayatta da sadece kendi yolumuz üzerindekilerin farkına varmıyor muyuz? Hatta çoğu zaman onları bile fark etmeden yürüyüp gitmiyor muyuz? Evinizin yolu üzerinde inşa edilen otopark binasını ancak bittikten ve bir arkadaşınız oraya park ettiğini söyledikten sonra fark ettiğiniz olmadı mı hiç?

Zaman zaman bir adım geriye çekilmeli, bakış açınızı genişletmeli, o büyük çerçeveden durduğunuz yerin anlamı ve değerini bir kez daha düşünmeli ve böylece bazı şeyleri yargılamadan önce anlamaya çalışıp, sonra da şükretmeli….

Bir gün bana komedi filmi seyreder misin diye sormuştu birisi. Ben de pek sevmem deyince neden diye sormuştu. Ben de faydalı değil demiştim. Çok şaşırmıştı verdiğim cevaba. Sonra da arada bir faydalı olmayan şeyler de yapmalı insan demişti. Komik ama en faydasız görünen film bile bakın sonunda ne kadar faydalı çıktı! İyi seyirler!

now-you-see-me-film

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

2 comments

  1. Güler

    Ben de dün gece aynı filmi izledim ve aynı keyfi aldım:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: