2014 İÇİN FARKINDALIKLAR

Yeni yılın kişiye göre değişen bir anlamı vardır olasılıkla ancak ben bir başlangıcı temsil etmesine odaklanıyorum. Her günü bir başlangıç olarak görebiliriz elbette ama önümüze böyle hazırlanmış formatlar gelince daha kolay oluyor belki de.

Eğer bir başlangıç ise buyurun size 2014’de uygulamaya başlayabileceğiniz bir iki alan;

KENDİNİZE ACIMAYIN!

haruki sorry

Kendinizi kurban olarak görüp, içinde bulunduğunuz durumlar için kendinize acımayı bırakın. Hayata karşı pozitif olun! Biliyorum bunu binlerce kez duydunuz ve çok sıkıldınız ama ne kadar çok şeyi değiştirebileceğini uyguladığınızda göreceksiniz. Doğası gereği hayat iniş çıkışlar ve çözülmek üzere önümüze savrulan sorunlarla dolu. Bunlar neden benim başıma geliyor diye hayıflanmak yerine, hızla öğrenilmesi gereken dersi çıkartıp ilerlemeye bakmak lazım. Zaman başımıza gelenlere üzülmek için çok kıymetli ve buna harcamaya değmez. Zor zamanlarda negatif düşüncelerle kendinizi daha da aşağıya çekeceğinize, pozitif yaklaşımlarla çevrenizi de birlikte yukarı çekebileceğinizi unutmayın.

Haruki Murakami son dönemde en beğendiğim yazarlardan. Gerçi ifadesi biraz sert olmuş, düşünmeye değer…

HER ŞEYE SÖYLENMEYİN!

complain

Trafik sıkışacak, elektronik aletler en olmadık zamanda bozulacak, garson siparişleri karıştıracak, randevular çok istediğiniz halde iptal olacak vb.. bunlar günlük akış içinde sizin kontrolünüzde olmayan ancak sıklıkla karşılaşacağınız durumlar. Bunları dert ederek ve sinirinizi bozarak zaman kaybetmeyin. Kontrol edebileceğiniz noktalara odaklanın ve fırsat alanlarını kollayın. Sizin nasıl tepki vereceğiniz sizin kontrolünüzdedir ve pek çok şeyi sizin avantajınıza dönüştürebilir.

 

YALNIZ KALMAKTAN KORKMAYIN!

aloneYalnızlık bir seçimdir. Onun da önünüzdeki alternatiflerden biri olduğunu kavrayın. Mecburiyet ya da mahkumiyet değil, bir tercih olduğunda onu en verimli şekilde nasıl kullanabileceğinize odaklanırsınız. Yalnız kaldığınız anlar size değerlendirme, planlama ve analiz etme imkanı verir. Bu süreç ise sizi ancak güçlü kılar.

 

 

FİKİR DANIŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN!

Her bir tecrübe değerlidir ve bir insan ömrü her şeyi tecrübe etmeye yetmeyebilir. Tecrübe edilmişleri dinlemekten, okumaktan ve araştırmaktan çekinmeyin, hatta buna özel zaman ayırın. Başkalarının yaşadıkları size birebir uymayacaktır belki ama sizin hayatınıza dair önemli bir farkındalık yaratacaktır eğer izin verirseniz. Zaten amaç da ufak şeylerle büyük değişimler yaratmak olmalı.

Bunlar neden mi önemli? Başarıya ulaşmak isteyen insanların sadece çalışkan olmaları, analitik düşünmeleri ve muhakeme yeteneklerinin yüksek olması yeterli değil, aynı zamanda zihinsel olarak da güçlü olmaları gerekir. Yukarıdaki bahsedilenler sizi zihinsel olarak sizi güçlü kılacak adımlardan sadece bir kaçı. 2014’de hedeflerinize ulaştığınız ve zihinsel olarak da farkındalığınızı yükselttiğiniz bir yıl geçirmenizi dilerim.

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: