Bayramda Bir Türk Ailesinin Öyküsüne yolculuk

irfan orgaBazı kitaplar vardır, son sayfayı çevirirsiniz, son cümleyi okursunuz, kapağını kapatırsınız ama kitap bitmemiştir. Siz hikayenin içinde tutsak kaldığınızı hissedersiniz. Biraz daha diye geçer içinizden, biraz daha… henüz sizi bırakıp gitmeye hazır değilim… tekrar tekrar hatırlarsınız, gözünüzün önünden, hayalinizin içinden geçer tüm hikaye. Bazı ayrıntıları hatırlarsınız ve hatta bazıları bir anda başka bir anlam kazanır. Derken kendi hayatınızla bağlantıları kurmaya başlarsınız, aktarılan hikaye adeta size kendi hayatınızla ilgili anlamlar kazandırmak için çıkmıştır karşınıza. Fark eder, farkındalığınıza şaşar, hikayeye geri döner ve tekrar tekrar keyfini çıkarırsınız…

Bayramda okumak için böyle bir kitap arıyorsanız; Bir Türk Ailesinin Öyküsü’nü öneririm. 1900ların başından günümüze kadar uzayan bir Türk ailesinin hikayesi bu, 4 kuşak izliyorsunuz neredeyse kitapta. Pek çok yönden okunması keyifli ve belki de bir yönden de zorunlu bir kitap.

İrfan Orga, kitabın yazarı, çocukluk yıllarını İstanbul’da savaş zamanında geçirmiş ve aradan geçen pek çok zahmetli yılın sonunda memleketine hasret, İngiltere’de bu hayattan göçmüş gitmiş. İpek kumaşlar ve pırlantalarla bezeli gerdanların olduğu, bahçesinde meyve ağaçlarının ve koridorlarında hizmetkarların bol bulunduğu zenginlikten, bir kuru ekmek bulamayacak, açlıktan etleri kemiklerine yapışacak günleri yaşamaya, savaştaki mağdur sivil hayattan havacı bir subay olarak saygın bir hayatı tekrar kazanmaya, memleketine bağlı bir asker olarak annesinin verdiği 25 yıl hizmet sözünü özveriyle yerine getirdikten sonra yabancı bir kadınla berberliği seçtiği için cezaya çarptırılmak suretiyle ölümüne kadar ülkesine dönememeye kadar pek çok şey yaşamış. Belki de bugüne kadar sadece tarih kitaplarında okuduğunuz memleketin o dönemini çocukluk hayalleri, ailesindeki kayıpları, duygusal yaralanmaları ve travmaları ile sıradan bir çocuğun gözlerinden görmenizi, bugüne de bambaşka bir gözle bakmanızı sağlıyor. Bugünün hala süregelen adetleri, gelenekleri nereden ve neden kaynaklanıyor, yer yer anlam buluyor adeta. Bazı satırlarda savaşın getirdiği acıyı iliklerinize kadar hissediyor, bazı satırlarda ise o dönemin özverili Türk kadının gücünü nerden aldığını görerek kalbinizin parçalanmasına engel olamıyorsunuz.

Aslına bakarsanız kitap İrfan Orga’nın hikayesi mi yoksa annesinin hikayesi mi kitap bitince irfan orga annesisorguluyorsunuz. İç içe geçmiş bu iki yaşamın kitap bitince kalbinizde derin bir iz bıraktığını görüyorsunuz.

O zaman sıra kendinize dönmenize geliyor sanki.. kendi hayatınızdaki zorluklar, yaşanmışlıkların bıraktığı izler, nasıl bir duruş sergilediğiniz, ister istemez kendinizi bu güçlü karakterler ile sorgular buluyorsunuz. Ben geçirdiği tüm zorlukları düşününce öncelikle annemi bir kez daha tebrik etmek istedim ve her şeye rağmen büyük özverilerle ayakları üzerinde duran, kendi hayatını kurabilmiş iki evlat yetiştirmiş olmasından dolayı da teşekkür etmek….

Kitapla tanışmam ise ayrı bir hikaye. Farklı kültürlere meraklı bir Hollandalı arkadaşım bahsetti bana kitaptan. İlk bahsettiğinde öncelikle utanmıştım, neden ben İngilizce kitap yazmış, hem de Türkler hakkında yazmış bir Türk yazarı hiç tanımıyorum diye. Kitabı alıp okumaya karar verdiğim günün ertesi günü ise kitabı ofiste masamın üzerinde bir yığının içinde görüverdim! Meğer kardeşim bu kitabı çoktan almış ve okuma sırasına koymuş bile. Hemen kitabı alıp okumaya başladım.

Kitabın enteresan diğer bir noktası ise, İrfan Orga kitabı önce Türkçe yazıyor, sonra İngilizceye çeviriyor, sonra İrlandalı eşi İngilizcesini gözden geçiriyor ve kitap İngilizce olarak yayınlanıyor. 1940larda İngilizceyi çat pat kullanabilen bir Türk’ün 1960larda İngilizceyi böylesi bir ustalıkla kullanarak bir kitap yazabilmiş olması inanılmaz bir yankı uyandırıyor. Ancak asıl yankıyı bir Türk ailesine ve o döneme getirdiği bakış, anlatım dili ile kazanıyor. Kitabın serüveni bitmiyor, Türkçeye çevriliyor! Ben kitabı Türkçe okudum, İrfan Orga’nın oğlu Ateş Orga’nın sonsözü ve o günlerden bugüne ailenin diğer fertlerinin de yaşadıklarının eklenmiş haliyle. Ateş Orga, dördüncü kuşak ve Türkiye’nin gurur duyacağı işler yapıyor. Adeta babaannesinin önce savaşta kaybettiği kocasında, sonra sırayla uzaklaştığı oğullarında görmek istediği gibi işler, başarılar, mutluluklar yaşıyor.

Kitabı bitirdiğimde İrfan Orga hala yaşasaydı acaba kendinde gizli kalarak bu diyarı terk etmiş olan daha neleri kağıda dökerdi diye düşündüm. Döker miydi yoksa bazılarını kendine saklar mıydı? Acaba neler gizli kaldı?

256754Bir Türk Ailesinin Öyküsü, 1900 lu yılların Türkiye’sine, bir ailenin dramına, bir çocuğun ve annenin kayıp hayallerine, savaş ile barış arasındaki gerilime, değer bilmekle ellerinin arasından kayıp gitmesine bakakalmaya uzayan bir yol gibi. Yol aldıkça sizi içine alan, saran ve gitmenize izin vermeyen bir yolculuk.

Elbette her kitap okuyanın anladığı, almak istediği kadarını verir. Herkesin hikayesinin kesiştiği başka bir nokta vardır. Sizinki nerede nasıl kesişecek acaba?

İyi bayramlar, keyifli okumalar.

About demetdemiray

curiosity killed the cat.. then why am I still alive? keep asking! you will the anwers eventually.

4 comments

  1. Ben Kenize Mourad’ın Saraydan Sürgüne kitabın okuduğumda benzer hisler içinde kalmıştım. Osmanlı’nın son zamanlarında İstanbul’da başlıyor, burdaki çöküş ve devrimlerle Beyrut Lübnan’a atlıyor, ordaki çalkalanmalara ve devrime şahit oluyor, ordan Hindistan’a ve İngiltere’den bağımsızlaşma sürecine geçiyor, ordan Paris ve 2. Dünya Savaşı’yla bitiyor. 3 ülke, 3 devrim, 2 dünya savaşı. Saraylı Osmanlısının gözünden o dönemler..Tarih boyunca yaşananları ve okul kitaplarından öğrendiklerimizi insan boyutuna indirip okuyunca bambaşka bir bakış açısı kazanıyorsun.
    Eline sağlık!

    • demetdemiray

      Evet aslında pek çok kitap var. Bir Yahudi Ailesi de benzer bir kitap. Insanın kendi kültürüne dışarıdan bir gözle bakması çok keyifli! Saraydan Sürgüne den bahsetmiştin sen daha önce sanırım ben de sıraya alacağım şimdi. 🙂

  2. Saraydan Sürgüne’den ben de çok etkilenmiştim. Bir de Neslişah’ı okumaktan keyif alabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: